Sportuješ venku v zimě? Jaký je asi tak nejčastější problém?

Pokud nejsi otužilec typu Wima Hoffa pravděpodobně to bude… ZIMA… tedy chlad.

První co budeš řešit je ochrana před zimou – a tedy pořádné oblečení.

Pokud běžíš dostatečně dlouho, tak se tělo zahřeje, začne se zbavovat přebytečného tepla a budeš se potit. Pokud máš příliš mnoho vrstev, budeš mít potřebu se ochladit, začneš se rozepínat – snadno se pak nachladíš příliš studeným vzduchem a to hlavně na mokrých místech. Voda lépe vodí teplo a tak tyto místa prochladnou ještě snadněji.

Chyba č. 1 je tedy: Příliš se obléknout.

Je třeba se obléct tak, aby když vyběhneš ven, ti byla mírná zima. Neboj, zahřeješ se.

Další problém je už zmíněná vlkost. Ať už vznikla jako pot nebo tím, že bylo na závodech nutno přeplavat rybník, či proběhnout potok. A nebo jen zrovna prší.

Pokud běžíš – zahřeješ se. Pokud se zastavíš, nebo fouká studený vítr – snadno prochladneš. A můžeš sport na delší dobu odpískat.

Několik let to osobně řeším vrstvením.

Spodní vrstva – něco co ti pomůže dostat pot a přebytečné teplo pryč od těla.

Bavlna je po zpocení mokrá a studená. Je vhodná spíš na válení na gauči než na cvičení. Lepší oblečení je ze syntetických materiálů. Ikdyž i ta jsou v různé kvalitě, s různým tvarem vláken a odvodem tepla potu.

Takže syntetika – ta je ovšem vhodná jen na chvíli. Nezůstávej v ní pokud je vlhká – je studená a zebe! A to je v zimě problém, když se namočíš nebo musíš čekat u překážek.

Nejlepším materiálem na spodní vrstvu který jsem objevil je merino vlna.

Merino vlna hřeje i mokrá. Takže tu používám už roky na všechny delší štreky a všechny OCR závody. Není jen Icebreaker, mám trika a šátek od firmy Devold. Vlastní merino vlněnou kolekci má jihočeský Jitex nebo také jihočeská Táborská WOFCE, která mi teď šije merino sportovní funkční oblečení nejčastěji – www.wofce.cz

U merino vlny je potřeba brát v potaz jednu věc – mokrá má cca o 1/4 nižší pevnost. Takže pokud je vlhká, buď na ní při svlékání šetrnější. Případně zvol kombinaci se syntetikou.

Na to jako další vrstvu dej triko nebo bundu, co dýchá a ideálně moc neprofoukne. Neboj se jako tuto vrchní vrstvu použít syntetický materiál. Vybírej ten, po kterém snadno sklouzne sníh nebo bahno. Osvěčila se mi kolekce pro fotbalisty Kipsta z Decathlonu.

A k tomu jako doplněk vyzkoušej návleky na rukávy – umožnují dobrou regulaci teploty pouhým shrnutím z paží na zápěstí.

Případnou bundu zvol nějaký lehký softshell. Ověř si ovšem paropropustnost. Jednoduše v krámě si dej látku bundy z vnitřní strany k puse a foukni. Získáš tak představu, jak moc propustí teplý vzduch ven.

Kalhoty – koukni třeba po něčem pro běžkaře. Používám klasický rychleschnoucí běžecké legíny. Pokud není až příliš velká zima, tak tříčtvrteční. A pod nimi merino trenky.

Určitě je vhodná čepice. Mám rád šátky kolem krku a běhám s nimi i v létě. Takový ten tunel, co si ho můžeš Případně dát i přes pusu i nos a ohřát si vzchuch.

To mě připomělo – dýchej nosem! Vzduch bude předehřátý a nebude tě za chvíli pálit v ústech z chladného vzduchu.

Ponožky si beru silnější vlněné. Hřejí mokré – což je super vlastnost vlny. A díky tlouštce docela efektivně zabraňují padání drobných kamínků do bot. Kdo má problémy s puchýři – může vyzkoušet nosit dvoje ponožky.

Boty – jejich výběr je velmi důležitý. Zvol ty co neklouzají, možná i nějaký typ s hroty. Skvělé boty vyrábí třeba severský Icebug. Já teď běhám převážně v Reebok All Terrain Super 3.0, ve kterých cítím lépe terén.

A na závěr fotečka ze zimního Spartan Race 2015 – říjen v Koutech. Kde jsem oblečen přesně tak jak popisuji výše. Tedy spodní vrstva vlna merino, vrchní syntetika. Nahoře na horách už lehce sněžilo… A horská služba svážela podchlazené lidi zabalené v alu fóliích, co podcenili přípravu

Komentáře

komentář