Je tu měsíc listopad – měsíc kníru – Movember
Již několikátým rokem je listopad věnovám nám chlapům. Tento měsíc si necháváme narůst knír – anglicky „mo”.
Knír na obvykle hladce oholené mužské tváři vzbuzuje otázku….
Proč ten knír???
a odpověď je
Jde o kampaň za mužské zdraví.
Výzkum ukazuje, že účast v hnutí Movember dodává mužům odvahu aktivně se zapojit do péče o svoje zdraví. Nicméně se také ukázalo, že někteří muži raději problém svého zdraví ignorují, místo toho, aby jej řešili, hledali podporu u blízkých, nebo zašli za svým lékařem.
Jedná se o jeden specielní mužský orgán – Prostatu.
Co je to ta Prostata?
- Prostata je žláza, která je součástí mužského reprodukčního systému.
- Nachází se hned pod močovým měchýřem přesně vedle začátku střeva.
- Její hlavní funkcí je produkovat tekutinu, která chrání a obohacuje spermie.
- U mladších mužů je prostata o velikosti vlašského ořechu. Má tvar prstenu a obklopuje začátek močové trubice (trubice, která dopravuje moč z močového měchýře ven skrze penis).
- Nervy, které řídí erekci, prostatu obklopují.
Onemocnění prostaty
- Zánět prostaty je nejčastější urologický problém mužů.
- Benigní hyperplazie prostaty „zvětšená prostata” postihuje všechny muže, jenž se dožijí dostatečně vysokého věku.
- Karcinom prostaty je v Evropě druhý nejčastější zhoubný nádor u mužů a třetí nejčastější příčina úmrtí mužů na maligní nádor.
Jaké jsou možné příznaky?
- Problémy močových cest (pomalý proud, váhavost, frekvence, urgence)
- Krev v moči nebo semeni
- Snížená schopnost mít erekci
- Bolestivá ejakulace
V případě těchto příznaků běžte a domluvte se se svým lékařem na vyšetření. Určení diagnózy většinou není pro urologa obtížné a nevyžaduje složité a pro pacienta nepříjemné vyšetřovací metody. Vzhledem k většímu procentu pravděpodobnosti onemocnění karcinomem prostaty s narůstajícím věkem je v rámci prevence a včasné diagnózy vyšetření po 50 letech věku doporučenou nutností!
Prevence problémů s prostatou
Z pravděpodobných rizikových faktorů mají na tyto probémy vliv zejména obezita, vysoký krevní tlak (arteriální hypertenze), cukrovka (diabetes mellitus) a pak už klasicky špatné stravovací návyky a špatný životní styl.
Jako prevence je tedy dobré dodržovat zásady správné životosprávy, tj. vyvarovat se nadbytečného stresu, pravidelně odpočívat a spát, zdravě a pravidelně se stravovat, nekouřit a pravidelně dopřávat svému tělu pohyb, to jsou opatření, které může bez větších obtíží zvládnout každý.
Kromě výše zmíněných zásad dodržování zdravého životního stylu existují dnes volně prodejné preparáty, které obsahují přírodní látky, u kterých byla prokázána účinnost na zmírnění postupu nemoci. Jedná se zejména o směs výtažků z palmy trpasličí (Serenoa repens) a kořenů kopřivy. Tyto byliny jsou známé tím, že přispívají ke správnému fungování prostaty a močového ústrojí. Pomáhá také olej z dýňových semen a bioflavonoidový koncentrát z citrusových plodů. Preventivně používám jednu kapsli přírodního prostředku cca jednou za dva dny. U běžně dostupných prostředků – zkontrolujte si obsah účinných látek a zda jsou přírodního původu.
Více informací, možnost se zapojit a přispět najdete na webu Movember.
Prevenci mužských onemocnění se věnuje i náš nejlepší a nejznámější badmintonista Petr Koukal, který se úspěšně popral s nádorem ve svých 25ti letech. Doporučuji pročíst si web jeho nadace STK pro Chlapy. Najdete tam mimo jiné i popis toho, jak má vypadat preventivní prohlídka. Na tyto prohlídky máme každý bezpatný nárok, bohužel jich využívá jen 5% z nás.
Tak nezbývá než si přát, než ať nám prostata a tak vůbec vše kolem dlouho a bezvadně funguje.
Jo a jsem zvědav na Vaše kníry!