Často a rádi používáme mandle.

Mandle jsou bohatou zásobárnou živin. Najdeme zde zejména vitamíny skupiny B či vitamín E. Detaily zjistíte třeba zde.  Z minerálních látek mandle obsahují například vápník, hořčík, fosfor či zinek. Tyto ořechy jsou však i výborným zdrojem vlákniny a zdraví prospěšných tuků a bílkovin. Uvádí se také, že jsou zásadotvorné.

Při pravidelné konzumaci mandle pomáhají snižovat cholesterol a riziko infarktu, pozitivně ovlivňují mozkovou činnost a zvyšují elasticitu kůže.

Myslíme si, že mandle jste již asi ochutnali všichni, ale je tu důležitá otázka:

Namáčíte před použitím mandle?

My ano. A důvodů je několik.

Vypráním očistíte mandle od prachu a nečistot. Dojde k zlepšení chuti, není taková…  suchá… :-)

Zásadní ovšem je, že namočením na několik hodin, třeba přes noc, dojde k aktivaci enzymů. A jsou tak mnohem lépe stravitelné, s výrazně větším obsahem prospěšných látek a se snížením látek nevhodných.

Všechna semena si totiž můžete představit jako konzervu.

Která funguje tak, aby co nejvíce ochránila cenný obsah. Namočením ve vodě tuto konzervu otevřete a aktivujete.

Přes noc namočené mandle jíme, použijeme při vaření, nebo z nich vyrobíme mandlové mléko.

Stejný postup – aktivovat před požitím – doporučujeme u všech ořechů, obilnin, luštěnin….

Podrobných návodů na dobu namáčení a klíčení najdete na internetu mnoho. O různých druzích oříšků třeba zde a zde o klíčení je pěkný článek zde.

Pokud jíte pečivo, je důležité jíst pečivo kváskové. Právě z důvodu aktivace enzymů a snížení obsahu fytátů. Další informace o mouce a jaký chleba preferujeme my, si můžete přečíst v příspěvku Exkurze do historie výživy – mouka.

mandle

Komentáře

komentář