Dostal jsem řadu dotazů jak zlepšit imunitu a odolnost organizmu v této jedinečné době.

Nebudu se v tomto textu věnovat základním pilířům zdraví, kterými jsou – strava, spánek, dobré vztahy, psychická pohoda a pohyb. A které je určitě třeba řešit v první řadě, protože mají nejzásadnější vliv.

Teto text bude o několika bylinných doplňcích stravy, které osobně používáme v době, kdy máme pocit, že je potřeba posílit imunitu a snížit únavu.

To že používáme některé doplňky stravy vycházející z TČM – tradiční čínské medicíny, jsem už zmínil v článku o rýmičce a nachlazení. Pokud se vám jej nechce číst a už opravdu máte rýmu, stále doporučím doplněk, který nám velmi dobře funguje: Vyvanutí dračí jeskyně – nyní jsem jej domů pořídil i jako tinkturu, měla by mít rychlejší účinek. Rýma nám mizí nikoli za týden, ale během dvou – tří dnů.

Co tedy ještě dalšího doporučuji používat při potřebě zvýšit imunitu?

CORDYCEPS (Cordyceps sinensis)

Nejvíce vypíchnu CORDYCEPS. Poprvé jsem se o této adaptogenní houbě dozvěděl před několika lety při absolvování kurzu stravy pro sportovce – jako o skvělém prostředku pro to, zvládnout běhat ve větší pohodě. Adaptogeny nejsou krátkodobé stimulanty typu kávy. Pro zlepšení VO2 MAX je pořeba jej konzumovat alespoň tři týdny. Více třeba v této studii.

Tento doplněk nejen zlepšuje sportovní výkon, ale pomáhá i v dalších oblastech – proti únavě, stárnutí, ochraně jater a ledvin a zejména zlepšení imunity. Přehled řady studí s českým překladem abstraktu naleznete zde. Z hlediska imunity vypíchnu tuto: Cordyceps stimuluje imunitu proti viru chřipky. A slibně vypadá i jako pomocník v pomoci s léčbou nemoci COVID 19 – v této studii cordyceps vykazoval silnou vazebnou afinitu s SARS-CoV-2 spike proteinem. Výsledky této studie naznačují, že Cordyceps má nejen preventivní, ale také terapeutický potenciál v léčbě plicní fibrózy.

Osobně bych si jej jako podporu po (nebo při) Covidu rozhodně nasadil. Už proto, že jej mám vyzkoušený na zlepšení dýchání, když se rozběhávám po zimě.
Cordyceps bereme 1 g ráno / dopoledne.

REISHI (Ganoderma lucidum, Lesklokorka lesklá)

Tato houba i zdravotní tvrzení povolená EU: přirozená obranyschopnost – imunitní systém. Zlepšuje i stav astmatiků. Více se dočtete zde. Bereme ji hlavně na podporu snížení vyčerpání a pro lepší spánek. Kde při používání subjektivně pozorujeme zlepšení. Dobrý spánek je totiž jedním ze nákladů dobrého zdraví – tedy i imunity.
Reishi bereme 1 g večer.

Nepovažuji se za experta na TČM. Popsal jsem zde jen ty výrobky, s kterými máme dobrou zkušenost a které osobně z TČM považuji za nejlepší na imunitu. Pokud by někdo chtěl přesně řešit svůj stav, dávkování, atd. doporučuji zkusit tuhle poradnu. Řešil jsem s nimi optimální časy a velikosti dávek a byly mně vždy rychle a rozumně odpovězeno.



Ostropestřec mariánský (Silybum marianum)

Lidská játra jsou obvykle vnímána jako neimunologický orgán zabývající se primárně metabolickými činnostmi, jako je ukládáním živin a detoxikace. Nyní však víme, že zdravá játra jsou také místem komplexní imunologické aktivity. Proto je velmi rozumný nápad, poskytnou játrům alespoň jednou za čas nějakou podporu navíc.

To můžete udělat jednak snížením konzumace alkoholu. O akci suchej únor už jste asi slyšeli? Dále rozhodně snížit konzumaci fruktózy bez vlákniny. A případně i vhodným doplňkem stravy.

Ostropestřec je bylinou na podporu jater dlouhodobě ověřenou a se schváleným zdravotním tvrzením EU. Což osobně považuji za solidní záruku jeho fungování. Protože nás ale nebaví kousat nebo drtit semínka, kupujeme tuto hotovou a kapslovanou formu. Kde je navíc i kořen pampelišky, který má také dobrý vliv na játra a výše zmíněnou houbu reishi.
Bereme 1-3 tablety denně.

Ve výrobky Mycomedica mám důvěru. Na webu uvádí u výrobků i certifikáty o přeměření pesticidů a těžkých kovů. Což zejména u zpracování čehokoli z Číny považuji za velmi rozumné.





Echinacea (Třapatkovka)

Narozdíl od předchozích jí nebereme preventivně. Ale jen když už máme pocit, že je třeba rychle imunitu posílit. Podporuje imunitní systém a normální funkce dýchacího systému. Toto je ověřené zdravotní tvrzení dle EU. Několikrát jsem zde tato tvrzení již zmínil, pokud Vás zajímají více, můžete se podívat na web SZÚ. Podle této studie, však není echinacea jako ecinacea. Ať už typem rostliny, způsobem pěstování, extrakce a extrahované části. Zde dáváme přednost této Echinacee pěstované udržitelně. Obsahuje tři druhy třapatkovky pěstované v USA na farmě v Trout Lake: listy, kořeny a epifyty třapatkovky nachové a kořeny třapatkovky úzkolisté. Jak už jsem napsal a znovu zdůrazňuji: Bereme ji pouze nárazově, v případě pocitu blížícího se problému, a to až 6 tbl denně.

Vitamímny a minerály

Jako další podpůrné prostředky se z vitamínů a minerálů obvykle doporučuje pro zlepšení imunity zvýšit příjem: vitamín C, Zinek, Vitamín D… něco málo v tomto článku – nachlazení, rýmička.

Pokud už Vás rýmička chytne opravdu pořádně

A v té posteli musíte ležet a potit se. Tak doporučuji Merino trička. Stačí Vám v podstatě dvě – zatímco propotíte jedno, druhé uschne a přitom nesmrdí. A hlavně – pokud v něm usnete, a je mokré – nebude studit. Což je určitě fajn vlastnost, kterou ocení každý, kdo zažil probuzení ve studené bavlně.

Doporučuji česká trička, za kterými stojí moje milá manželka Pavlínka: WOFCE merino trička

Přeji hodně pohody a zdraví!

Michal

Komentáře

komentář