Voda

Přemýšleli jste někdy nad tím jakou pijete ve skutečnosti vodu? Otočíme kohoutkem a teče nebo koupíme v obchodě PET lávev a voda je k dispozici. Jaká je to voda ve skutečnosti?

Uvědomme si, že voda má na náš organizmus naprosto zásadní vliv. Naše tělo se skládá za 70% právě z vody.

Řada lidí doplňuje minerály, vitamíny, řeší zdravou stravu. Čistou vodu je potřeba mít na paměti na prvním místě.

Voda pomáhá odplavovat škodlivé látky, brání přehřátí organismu, rozvádí po těle důležité živiny a plní další klíčové funkce. Odborné publikace dokazují, že pravidelný a dostatečný přísun tekutin je nezbytnou součástí zdravého života. Naopak při nedodržování pitného režimu přichází únava, bolesti hlavy, malátnost a další zdravotní obtíže. A kolik vody denně? Nejlepší indikátor je udržovat kapalinu která s nás vychází světlou. Velmi zjednodušeně je obvyklé pít v závislosti na naší aktivitě a okolní teplotě cca 1-4L vody na den.

Jaké jsou tedy její zdroje?

Kohoutková

Pitná voda v kohoutku k nám cestuje relativně dlouhou cestu. V případě Táborska je to cca 75 km z nádrže Římov na řece Malši. Tato voda se upravuje chlorováním. Používáním chloru se výrazně snížilo rozšíření vodou přenosných infekčních nemocí, protože je účinný proti téměř všem bakteriím, virům a amébám. Jinými slovy – chlor je efektivní zabiják. Tuto vodu pak lze, pokud splňuje i další základní parametry dané zákonem, považovat za pitnou a pít ji.

eSpring-cesta

Dezinfekce chlorováním může být za určitých okolností problematická. Chlor reaguje s organickými sloučeninami přirozeně se vyskytujícími ve vodě, přičemž vznikají látky známé jako „vedlejší produkty dezinfekce“ (DBP, disinfecion byproducts). Většinu z nich tvoří trihalogenmethany (THM) a halogenoctové kyseliny (HAA). Vzhledem k potenciální karcinogenitě těchto sloučenin vyžadují předpisy zemí vyspělého světa, aby byly koncentrace těchto látek v distribučních systémech pitné vody monitorovány.

Těchto látek se nezbavíte odstátím sklenice s vodou, tedy nestačí “nechat chlór vyprchat”.

Kromě chlóru je v současné době velkým nebezpečím výskyt dalších škodlivých látek z léků jako jsou umělé hormony, které se do řek dostávají z antikoncepce.

PET Láhev

U balených vod se sice obvykle nesetkáme s chlorovou chutí, hrozí ale riziko mikrobiální kontaminace za předpokladu nevhodného skladování. U některých vod se objevují i látky, které by v pitné vodě být neměli.

Část firem dokonce postupuje tak, že PET lahve naplní vodou z vodovodu. Zákazník nemá šanci poznat, zda voda, kterou si kupuje, není ta samá, kterou by si mohl natočit mnohem levněji. Žádné speciální označení takové vody mít nemusí. Balená pitná voda tak může být stejná jako z kohoutku, ale 50krát dražší.

Pokud se například na cestách nelze vyhnou nákupu vody v PET láhvy. Doporučuji sledovat alespoň hledat údaj  s obsahem pevných částic. Tento údaj bývá u vod čerpaných z vrtů. Doporučuje se pít vodu s obsahem těchto pevných částic do 200mg/L – není příliš tvrdá.

Problematickým je i PET – obalový materiál. I když díky novým recyklačním technologiím a snížením environmentálních dopadů, zanedlouho v Česku budou nevratné PET lahve zřejmě “zelenější” než vratné skleněné lahve. Přesto plastový materiál vzbuzuje obavy možným uvolňováním nebezpečných látek jako je bisfenol.

Studánky

To by byla krásná možnost. Nebýt zprůmyslněné intenzivní zeměděské krajiny… Bohužel voda ve všech studních v Táboře je nepitná.

Filrovaná voda

My si domů filtr na vodu koupili v roce 2013. A byla to jedna z nejlepších investicí. Kterou bychom učinili znovu. Ten rozdílný pocit z vody z kohoutku a čisté vody z filtru je neuvěřitelný. Ať už jsou letní horka. Nebo si vychutnáte skvělou kávu nebo čaj. S kvalitním filtrem s blokem z aktivního uhlí odstraníte chlór, jeho sloučeniny, řadu dalších chemikálií, zbytky léků a ideálně i s dezinfekční UV lampa, která slouží k likvidaci mikrobiologického znečištění ve vodě nebo jen jako pojistka při jeho případnému výskytu.

Verze 2

Na výběr je dnes řada filtračních zařízení. Od jednoduchých jako jsou filtrační konvice. Po složitá a drahá komplexní řašení. My si domů vybrali moderní filtrační zařízení se samostatným kohoutkem, pevnými lisovaným uhlíkovým blokem, UV lampou a jednoduchou obslouhou. Kde stačí jednou za rok vyměnit fitr s integrovanou lampou – eSpring.

Z čeho pít?

Vodu pijeme nejraději ze skla. Na doma máme od kamaráda Jirky Haidla nádherné ručně foukané sklenice a džbánek.

Na cesty jsme si pořídili parádní designové lahvičky ReTap. Eliminují největší obavu ze skla – že se rozbijí. Tedy ne že by byly nerozbitné, ale firma ReTap na ně dává doživotní záruku. Pokud lahvičku rozbijete – stačí ji vyfotit (i střepy), vyplnit na webu fomulář, doložit doklad o koupi a do měsíce vám přijde nová.

A skutečně přijde nová, což jsem se právě nyní přesvědčil. Je skvělé, když věci fungují tak jak je slíbeno. Láhve ReTap jsem nakoupil u econea.

 

retap_broken_new

Komentáře

komentář